Aktualności

Teatr Narodowy wśród najlepszych w rankingu miesięcznika TEATR



Z dumą i ogromną przyjemnością informujemy, że twórcy i spektakle Teatru Narodowego zostali wymienieni w wielu kategoriach ankiety miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021”.

W tegorocznej ankiecie miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021” wśród oceniających znaleźli się: Jacek Cieślak („Teatr", „Rzeczpospolita"), Tomasz Domagała (blog DOMAGAŁAsięKULTURY, selekcjoner festiwalu Boska Komedia, kurator Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie), Katarzyna Flader-Rzeszowska („Teatr"), Jacek Kopciński (redaktor naczelny „Teatru"), Jolanta Kowalska (stała współpracowniczka „Teatru"), Wiesław Kowalski (redaktor naczelny portalu teatrdlawas.pl), Aneta Kyzioł („Polityka"), Przemysław Skrzydelski (blog recenzencki e-teatr.pl – „Moroz do Skrzydelskiego, Skrzydelski do Moroza", „Nowy Tygodnik Kulturalny", „Fronda”), Maciej Stroiński (Uniwersytet Jagielloński, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury), Jacek Wakar (krytyk teatralny, selekcjoner festiwalu Boska Komedia).


Karol Pocheć (Suryn), Małgorzata Kożuchowska (Joanna). Fot. Magda Hueckel
Karol Pocheć (Suryn), Małgorzata Kożuchowska (Joanna) w Matce Joannie od Aniołów Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi. Fot. Magda Hueckel

W kategorii „Najlepszy teatr” TEATR NARODOWY został wymieniony przez Jacka Cieślaka, Jacka Kopcińskiego i Przemysława Skrzydelskiego.

W kategorii „Najlepsze przedstawienie” Sonatę jesienną Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego wskazali – Jacek Cieślak, Katarzyna Flader-Rzeszowska oraz Wiesław Kowalski; Matkę Joannę od Aniołów Iwaszkiewicza w inscenizacji Wojciecha Farugi – Tomasz Domagała, Katarzyna Flader-Rzeszowska i Wiesław Kowalski.

W kategorii „Najlepsza reżyseria” Grzegorz Wiśniewski, reżyser Sonaty jesiennej został wyróżniony przez Jacka Cieślaka, Katarzynę Flader-Rzeszowską i Wiesława Kowalskiego, a Wojciech Faruga, inscenizator Matki Joanny od Aniołów przez Tomasza Domagałę, Katarzynę Flader-Rzeszowską oraz Wiesława Kowalskiego.

Na pierwszym planie: Danuta Stenka (Charlotta), na drugim planie: Zuzanna Saporznikow (Ewa). Fot. Krzysztof Bieliński
Na pierwszym planie: Danuta Stenka (Charlotta), na drugim planie: Zuzanna Saporznikow (Ewa) w Sonacie jesiennej Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Fot. Krzysztof Bieliński

W kategorii „Najlepsza rola kobieca” zostały wyróżnione – Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej (aktorka została wskazana przez ośmiu krytyków: Jacka Cieślaka, Tomasza Domagałę, Katarzynę Flader-Rzeszowską, Jacka Kopcińskiego, Jolantę Kowalską, Wiesława Kowalskiego, Macieja Stroińskiego, Jacka Wakara) oraz Małgorzata Kożuchowska za rolę tytułową w Matce Joannie od Aniołów (wyróżniona przez Jacka Cieślaka, Jacka Kopcińskiego, Przemysława Skrzydelskiego). W tej kategorii Jacek Cieślak wymienił również Wiktorię Gorodecką za rolę Maszy w Trzech siostrach Czechowa w reżyserii Jana Englerta.

W kategorii „Najlepsza rola męska” Tomasz Domagała, Katarzyna Flader-Rzeszowska oraz Jacek Kopciński i Jolanta Kowalska wskazali Karola Pochecia za rolę Suryna w Matce Joannie od Aniołów.

Mateusz Kmiecik, Mariusz Benoit, Marcin Przybylski, Jakub Gawlik, Milena Suszyńska, Karol Pocheć, Michalina Łabacz, Jan Frycz, Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak, Grzegorz Małecki, Piotr Kramer. Fot. Krzysztof Bieliński
Scena zbiorowa w Trzech siostrach Antona Czechowa w reżyserii Jana Englerta. Fot. Krzysztof Bieliński


W kategorii „Najlepsza rola epizodyczna” Katarzyna Flader-Rzeszowska i Jolanta Kowalska wymieniły Edytę Olszówkę, która wystąpiła w roli Małgorzaty w Matce Joannie od Aniołów. Grzegorz Małecki za rolę Kułygina w Trzech siostrach został wskazany przez Jacka Cieślaka i Katarzynę Flader-Rzeszowską, za rolę w tym przedstawieniu Jacek Cieślak oraz Wiesław Kowalski wyróżnili także Jana Frycza, który wcielił się w postać Wierszynina.

W kategorii „Najlepsza adaptacja teatralne (opracowanie tekstu)” Jacek Cieślak wskazał Grzegorza Wiśniewskiego, reżysera Sonaty jesiennej. Tomasz Domagała, Katarzyna Flader-Rzeszowska, Jacek Kopciński, Wiesław Kowalski wyróżnili Wojciecha Farugę i Julię Holewińską za Matkę Joannę od Aniołów. Maciej Stroiński wskazał Julię Holewińską, autorkę dramaturgii w tym spektaklu.

Anna Lobedan (Panna Lumley), Anna Bieżyńska (Lily), Paulina Szostak (Edyta), Katarzyna Pośpiech (Rosamunda), Michalina Łabacz (Miranda), Ifi Ude (Sara), Justyna Kowalska (Blanche), Zuzanna Saporznikow (Irma), Marta Wągrocka (Marion). Fot. Magda Hueckel
Scena zbiorowa w Pikniku pod Wiszącą Skałą wg Joan Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz. Fot. Magda Hueckel

W kategorii „Najlepsza scenografia” Tomasz Domagała i Katarzyna Flader-Rzeszowska wskazali Wojciecha Farugę za scenografię oraz Konrada Parola za kostiumy do Matki Joanny od Aniołów. Za scenografię Wojciecha Farugę wyróżniła także Jolanta Kowalska, a Konrada Parola za kostiumy – Maciej Stroiński.
Katarzyna Flader-Rzeszowska, Jacek Kopciński, Jolanta Kowalska za scenografię do Sonaty jesiennej wyróżnili Mirka Kaczmarka, który został też wskazany przez Tomasza Domagałę jako autor kostiumów do tego spektaklu. Jolanta Kowalska wymieniła ponadto Katarzynę Borkowską, autorkę scenografii Pikniku pod Wiszącą Skałą wg Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz.

W kategorii „Najlepsza choreografia” Krystiana Łysonia za przygotowanie choreografii do Matki Joanny od Aniołów wyróżniła Katarzyna Flader-Rzeszowska.

W kategorii „Najlepsza muzyka” Cezary Duchnowski za kompozycje do Pikniku pod Wiszącą Skałą został wskazany przez Katarzynę Flader-Rzeszowską, Jacka Kopcińskiego, Jolantę Kowalską, Wiesława Kowalskiego i Anetę Kyzioł. Jacek Cieślak wyróżnił Agnieszkę Stulgińską za muzykę do Sonaty jesiennej, a Tomasz Domagała – Teoniki Rożynek za muzykę do Matki Joanny od Aniołów.

Ankieta miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021”. Czytaj więcej →

  • Repertuar kwiecień – maj

    Zapraszamy na premierę Gry snów Strindberga. Ponadto wśród propozycji – Wieczór Trzech Króli oraz Opowieści Lasku Wiedeńskiego.

  • Repertuar czerwcowy

    Zapraszamy na premierę Feblika. Ponadto wśród wielu czerwcowych tytułów Księgi Jakubowe, Skóra węża oraz Tchnienie

  • W próbach: FEBLIK

    Trwają próby do ostatniej premiery sezonu 2023/2024 – Feblika Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz! Premiera 14 czerwca na Scenie Studio.

  • Dojazd do Teatru | 26 kwietnia – 1 maja

    Uprzejmie informujemy, że w okresie od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku wystąpią utrudnienia w dojeździe i parkowaniu w okolicach Teatru Narodowego.

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety promocyjne dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji do końca sezonu. 

  • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

    Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

  • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

    Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

  • KLASA TN – 3. edycja projektu edukacyjnego

    Spotkania z młodymi ludźmi sprawiają nam mnóstwo radości! Już po raz trzeci zgłębiamy tajniki teatru z uczennicami i uczniami warszawskich szkół.

     

  • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

    Moralitetowa wędrówka przez życie, rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

  • FREDRO na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

    Fredrę. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta pokażemy 18 i 19 kwietnia na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

  • SONATA JESIENNA – 100 przedstawienie!

    Sonatę jesienną Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego 7 kwietnia pokazaliśmy po raz setny.

  • Międzynarodowy Dzień Teatru 2024

    Wspólne święto! Ludziom teatru życzymy udanej pracy zespołowej, która będzie przynosiła doskonałe artystyczne efekty, a widzom – inspirujących teatralnych przeżyć!

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • CZEKAJĄC NA GODOTA – zwiastun

    Zwiastun Czekając na Godota Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • Eimuntas Nekrošius – piąta rocznica śmierci

    20 listopada 2023 roku minęła piąta rocznica śmierci Eimuntasa Nekrošiusa – jednego z najwybitniejszych europejskich twórców teatralnych ostatniego półwiecza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | zwiastun

    Premiera Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej odbyła się 4 listopada na Scenie przy Wierzbowej.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | premiera

    Cywilizacja na krawędzi, w kryzysie wartości – świat, który nie chce pomyśleć. Dramat von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. 

  • Martyna Kander nagrodzona za scenografię do ALICJI...

    Martyna Kander otrzymała trzecią nagrodę w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 za scenografię do spektaklu Alicji Kraina Czarów

  • Jubileusze dyrekcji Teatru Narodowego

    Jubileusze – 25 lat dyrekcji Krzysztofa Torończyka w odbudowanym Teatrze Narodowym, 20 lat dyrekcji artystycznej Jana Englerta. 

     

  • Wojciech Faruga z Nagrodą im. Konrada Swinarskiego

    Wojciech Faruga za reżyserię Dekalogu został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”. Serdecznie gratulujemy!

  • 80. urodziny Jana Englerta

    Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, 11 maja obchodzi 80 urodziny! Z okazji jubileuszu życzymy nieustającej wiary w teatr!

  • 100. przedstawienie KORDIANA

    Kordian – dramat o trudnych polskich wyborach, polskim niebie i polskim piekle. 26 kwietnia 2023 roku spektakl zagraliśmy po raz setny! Z tej okazji przedstawiamy fotorelację zza kulis. 

  • Jan Frycz – 45-lecie pracy artystycznej

    Jan Frycz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych aktorskich wyzwań i artystycznych spełnień!

  • Gustaw Holoubek | Wielka Improwizacja

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przedstawiamy Wielką Improwizację w jego wykonaniu. Nagranie pochodzi z premiery Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.




  • Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspomina wybitnego aktora – „Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”.  

  • Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przypominamy ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. 

  • 70. urodziny Sławomiry Łozińskiej!

    8 kwietnia Sławomira Łozińska obchodzi 70. urodziny! W tym roku przypada również 50. rocznica debiutu wybitnej aktorki w Teatrze Narodowym. Życzymy kolejnych wspaniałych ról!

  • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

    Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

    Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji w Teatrze Narodowym.

  • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

    Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

  • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

    Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • Przedstawienia Teatru Narodowego online

    Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj