Aktualności

„Dzieje Teatru Narodowego” – wydawnictwo jubileuszowe

14 listopada odbyła się premiera Dziejów Teatru Narodowego przygotowanych z okazji jubileuszu 250-lecia Sceny Narodowej.


„Teatr Narodowy nie doczekał się do tej pory całościowego opisu swoich dziejów. Wszystkie dotychczas poświęcone mu książki miały charakter fragmentaryczny i niepełny” – mówi Tomasz Kubikowski, kierownik literacki  Teatru i redaktor serii. – „Przygotowywane przez nas wydawnictwo jest pierwszym kompleksowym zapisem historii Sceny Narodowej. Książki te przynoszą rewelacyjne ustalenia, zmieniające potoczne wyobrażenia na temat kształtu Sceny Narodowej w różnych czasach” .  Bogato ilustrowane, siedmiotomowe wydawnictwo sumuje dokonania trzech pokoleń badaczy.

O serii książek wydanej z okazji 250-lecia Teatru Narodowego opowiadali w Strefie Kultury RDC jej redaktorzy naukowi – Magdalena Raszewska i Tomasz Kubikowski (posłuchaj: „Prawie dwa i pół tysiąca stron o polskim teatrze...” → ).

Zbigniew Raszewski
Bogusławski / tom 1

Zbigniew Raszewski
Bogusławski / tom 2

Bogusławski Zbigniewa Raszewskiego to klasyczna pozycja polskiej historiografii teatralnej. Dwutomową opowieść o życiu i dokonaniach „ojca sceny narodowej” – zarazem portret kultury polskiej czasu rozbiorów – w nowym wydaniu poprzedzono wstępem Patryka Kenckiego, opisującym początki Teatru. I tom monografii zamknęły wydarzenia insurekcji kościuszkowskiej. II tom to dzieje działalności Bogusławskiego pod zaborami – lata aktorskich triumfów i zmagań z nieprzychylną krytyką – słynnymi Iksami. Książkę uzupełniono posłowiem Magdaleny Raszewskiej, komentującym monografię z punktu widzenia dzisiejszej wiedzy o Bogusławskim.

Halina Waszkiel
Trudne lata. Teatr warszawski 1815–1868

Trudne lata Haliny Waszkiel to pierwsza monografia najmniej znanego okresu dziejów Teatru Narodowego – czasów, w których musiał odnaleźć się po upadku państwa, stracił swą nazwę, zyskał nowy budynek, próbował działać w warunkach policyjnego terroru, wspierać powstanie i przetrwać jego upadek. W najtrudniejszych warunkach pozostawał „teatrem narodowym” – miejscem, gdzie naród mógł przyglądać się sam sobie. Książka – laureatka nagrody Teatralna Książka Roku 2015, przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego; nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych jako najlepsza teatralna książka roku 2015.

Józef Szczublewski
Wielki i smutny teatr warszawski 1868–1880

Wielki i smutny teatr warszawski Józefa Szczublewskiego to również wznowienie klasycznego dzieła polskiej historiografii teatralnej. Świetna literacko książka portretuje szczególny moment dziejów Teatrów Warszawskich – szczyt „epoki gwiazd” – aktorskie kariery, upadki i intrygi. Na afiszu błyszczały wtedy dwa nazwiska: Heleny Modrzejewskiej i Alojzego Żółkowskiego. W posłowiu Agnieszka Wanicka komentuje monografię z perspektywy dzisiejszej wiedzy.

Maria Olga Bieńka
Od zenitu do zmierzchu.
Teatr warszawski 1880–1919

Od zenitu do zmierzchu Marii Olgi Bieńki to dzieje Zespołu Dramatu Teatrów Warszawskich przełomu XIX i XX wieku. W wyniszczonym zaborczym uciskiem mieście coraz trudniej było utrzymać ich poziom. Kronika artystycznych dokonań i porażek przeplata się więc z opisami malowniczych afer i nieustannych prób reformy martwiejącej instytucji. Ten rozdział dziejów teatru zamyka pożar gmachu w roku 1919.

Wojciech Dudzik
W poszukiwaniu stylu. Teatr Narodowy 1924–1939

W poszukiwaniu stylu Wojciecha Dudzika to barwny opis funkcjonowania Teatru Narodowego w międzywojniu. Teatr nieustannie mierzył się wtedy z kryzysami artystycznymi i ekonomicznymi. Autor omawia perypetie związane z otwarciem odnowionej instytucji, dyskusje dotyczące jej programu i zmagania kolejnych – ośmiu w ciągu piętnastu lat – dyrektorów pierwszej sceny w kraju. Przypomina o zapomnianych, lecz wybitnych premierach. Książka nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych jako najlepsza teatralna książka roku 2015.

Magdalena Raszewska
Teatr Narodowy 1949–2004

Teatr Narodowy 1949–2004 Magdaleny Raszewskiej to powojenna historia sztandarowej sceny kraju – ze wszystkimi uwikłaniami, narzucanymi rolami i funkcjami. Monografię uzupełnia antologia dokumentów konstytuujących Scenę Narodową oraz indeksy i zestawienia (m.in. repertuar, zespół artystyczny, sceny Teatru Narodowego w latach 1949–2004). Książka przygotowana na 240-lecie Teatru – laureatka nagrody Teatralna Książka Roku 2005, przyznanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

  • W próbach: GRA SNÓW

    Próbujemy! Premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha już 13 kwietnia na Scenie przy Wierzbowej. 

  • Repertuar marzec – maj

    W kwietniu zapraszamy na premierę Gry snów Strindberga. Ponadto wśród wielu tytułów – Szekspirowski Król Lear oraz Piknik pod Wiszącą Skałą wg Lindsay.

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety promocyjne dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji od marca do maja. 

  • Utrudnienia w dojeździe do Teatru | 24 marca

    Uprzejmie informujemy, że w związku z 18. Półmaratonem Warszawskim 24 marca możliwe są utrudnienia w dojeździe i parkowaniu w okolicach Teatru Narodowego.

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • SONATA JESIENNA – 100 przedstawienie!

    Sonatę jesienną Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego 7 kwietnia przedstawimy po raz setny.

  • FREDRO na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

    Fredrę. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta pokażemy 18 i 19 kwietnia na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego Maryli Zielińskiej oraz album Jerzy Grzegorzewski 1939–2005 pod red. Janusza Górskiego dostępne w księgarni internetowej.

  • TARTUFFE – pożegnanie z tytułem

    Po niemal osiemnastu latach od premiery, pożegnaliśmy spektakl Tartuffe albo Szalbierz Molière’a w reżyserii Jacques’a Lassalle’a. 

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • KLASA TN – 3. edycja projektu edukacyjnego

    Spotkania z młodymi ludźmi sprawiają nam mnóstwo radości! Już po raz trzeci zgłębiamy tajniki teatru z uczennicami i uczniami warszawskich szkół.

     

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • CZEKAJĄC NA GODOTA – zwiastun

    Zwiastun Czekając na Godota Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • Księgarnia internetowa

    Publikacje poświęcone dziejom teatru i jego twórcom, w ofercie także torby i saszetki ze zdemontowanych banerów. Zapraszamy do księgarni internetowej!

  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • Eimuntas Nekrošius – piąta rocznica śmierci

    20 listopada 2023 roku minęła piąta rocznica śmierci Eimuntasa Nekrošiusa – jednego z najwybitniejszych europejskich twórców teatralnych ostatniego półwiecza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | zwiastun

    Premiera Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej odbyła się 4 listopada na Scenie przy Wierzbowej.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | premiera

    Cywilizacja na krawędzi, w kryzysie wartości – świat, który nie chce pomyśleć. Dramat von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. 

  • Martyna Kander nagrodzona za scenografię do ALICJI...

    Martyna Kander otrzymała trzecią nagrodę w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 za scenografię do spektaklu Alicji Kraina Czarów

  • Jubileusze dyrekcji Teatru Narodowego

    Jubileusze – 25 lat dyrekcji Krzysztofa Torończyka w odbudowanym Teatrze Narodowym, 20 lat dyrekcji artystycznej Jana Englerta. 

     

  • Wojciech Faruga z Nagrodą im. Konrada Swinarskiego

    Wojciech Faruga za reżyserię Dekalogu został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”. Serdecznie gratulujemy!

  • Premiery sezonu 2023/2024

    Opowieści Lasku Wiedeńskiego, Czekając na Godota, Król Lear, Gra snów, a także Fredro, widowisko z okazji Roku Jubileuszowego Aleksandra Fredry. 

  • 80. urodziny Jana Englerta

    Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, 11 maja obchodzi 80 urodziny! Z okazji jubileuszu życzymy nieustającej wiary w teatr!

  • 100. przedstawienie KORDIANA

    Kordian – dramat o trudnych polskich wyborach, polskim niebie i polskim piekle. 26 kwietnia 2023 roku spektakl zagraliśmy po raz setny! Z tej okazji przedstawiamy fotorelację zza kulis. 

  • Jan Frycz – 45-lecie pracy artystycznej

    Jan Frycz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych aktorskich wyzwań i artystycznych spełnień!

  • Gustaw Holoubek | Wielka Improwizacja

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przedstawiamy Wielką Improwizację w jego wykonaniu. Nagranie pochodzi z premiery Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.




  • Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspomina wybitnego aktora – „Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”.  

  • Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przypominamy ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. 

  • 70. urodziny Sławomiry Łozińskiej!

    8 kwietnia Sławomira Łozińska obchodzi 70. urodziny! W tym roku przypada również 50. rocznica debiutu wybitnej aktorki w Teatrze Narodowym. Życzymy kolejnych wspaniałych ról!

  • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

    Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

    Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji w Teatrze Narodowym.

  • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

    Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

  • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

    Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • Przedstawienia Teatru Narodowego online

    Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj