Aktualności

Każdy z nas. Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

Piotr Cieplak przygotowuje Woyzecka Georga Büchnera. Przedstawienie powstaje na dużej scenie Teatru, w sali Bogusławskiego. Premiera – 15 lutego.

„Woyzeck to wieczny szeregowiec, którego mieli maszyna świata. A więc Każdy – pisany dużą literą. Każdy z nas, z tą tylko różnicą, że my jakoś sobie radzimy. Mamy pancerzyki, strategie dostosowania” – podkreśla reżyser.

Od czego zaczęło się myślenie o scenicznej interpretacji tego dramatu?

Od obaw. Od myślenia ucieczkowego, jak obronić się przed przeraźliwym smutkiem, okrucieństwem tej opowieści. Bo chciałoby się opowiadać historie, w których szklanka jest do połowy pełna. Jeśli opowiadać o zemście, to zakończyć: „Zgoda! Zgoda! A Bóg wtedy rękę poda!”. Jeśli mówić: „zemsta, zemsta na wroga! Z Bogiem i choćby mimo Boga”, to jednak kończyć listem do przyjaciół Moskali.
Wydaje się, że Woyzeck i w ogóle ta najwybitniejsza dramaturgia niemiecka obchodzi się z człowiekiem i ze światem o wiele okrutniej, bezceremonialnie, bez pocieszeń. Jest w tym odwaga i radykalizm, których mi brakuje. Więc zaczynałem od obaw i od zdobywania się na odwagę.

Odwagę pesymizmu? Przecież wszyscy narzekają.

W tym sęk. Zaciemniać świat najłatwiej. Brać udział w konkursie na najsmutniejsze przedstawienie sezonu? Niezbyt mi to pasuje. To jest jakieś destrukcyjne. Teatr, jeśli już zaprasza do siebie, powinien przynajmniej starać się mówić, że coś jest, a nie, że niczego nie ma i pocałujcie nas i do widzenia. To po co przychodzić na próby, po co robić premierę i sprzedawać bilety, jak niczego nie ma?

W takim razie czy pesymizm może być pozytywny?

Na to wychodzi. Olga Tokarczuk w swoim wykładzie noblowskim mówi: „świat umiera”. Okropnie smutne, ale prawdziwe. Tokarczuk nie dramatyzuje, nie marudzi, ale nazywa. Bo coś wisi w powietrzu. Taka chmura populizmu, przemocy, postprawdy, a w dodatku krowy pasące się w styczniu na polach. W Woyzecku próbujemy opisać ten lęk. Jakoś go w poetycki sposób zmaterializować. Jak w jakiejś starej baśni pokręconego Andersena dla dorosłych. Mówię sobie, że zanurzenie się w mrok też może być wyzwalające.

A kim w tym świecie jest Woyzeck?

Na pewno nie jest to żołnierz z jakiegoś  prowincjonalnego niemieckiego miasteczka w 1837 roku. To się dzieje teraz. Ale nie na współczesnym poligonie, albo w blokowisku, albo na Facebooku. To się dzieje na scenie teatru. Aktorzy się zbierają i gadają. Teraz. Teraz Cezary Kosiński będzie grał Woyzecka. Wiecznego szeregowca, którego mieli maszyna świata. Aktor, niedostosowany prostaczek, ostatnie ogniwo człowieczeństwa. Szeregowiec, karmiony grochem, musztrowany i zakochany. A więc Każdy – pisany dużą literą. Każdy z nas, z tą tylko różnicą, że my jakoś sobie radzimy. Mamy jakieś pancerzyki, strategie dostosowania, hobby, grilla, koty i ogródek. A ten popapraniec, nic tylko głosy Apokalipsy świętego Jana słyszy. Nie można mu pomóc.

Cezary Kosiński (Woyzeck), Zuzanna Saporznikow (Maria). Fot. Krzysztof BielińskiKim są „oświeceni” i „cywilizowani” – Kapitan, którego podwładnym jest Woyzeck i Doktor prowadzący na nim medyczne eksperymenty?

Zdumiewające, że prawie dwieście lat temu, autor, umierający młody chłopak, który jeszcze zdążył zrobić doktorat z systemu nerwowego ryb, miał tak przenikliwe intuicje. W postaciach Kapitana i Doktora zawierają się wszystkie przekleństwa europejskiej kultury. Wszystkie wiecznie żywe totalitaryzmy. Dzisiaj nie mówimy o III Rzeszy. Nie mówimy o mierzeniu „obwodu głowy”. Ale wciąż mówimy o insektach. O rasie. O krwi. O narodzie. O człowieczeństwie „sterowalnym”. A dzisiejszy Kapitan (Jerzy Radziwiłowicz) przynosi jeszcze dawkę szatańskiego cynizmu. To nie jest niewiara. Niewiara byłaby błogosławiona. Kapitanowi nawet niewiary brakuje. Przy dzisiejszym Kapitanie, Marlon Brando z Czasu Apokalipsy jest sentymentalny. Kapitan, właściwie półżywy, tkwi w makabrycznym dentystyczno-fryzjerskim fotelu. Ta jego nieczynność, nieaktywność, półsen, w którym się znajduje, jest przerażająca. Od czasu do czasu zrywa się, żeby strzelić z dubeltówki do przelatujących ptaków. Doktor (Paweł Paprocki) – współczesna wersja doktora Mengele. Optymizm w tydzień. Dieta. Systemowa pycha przekonania o władzy nad człowiekiem i śmiercią. Brrrr...

W dramacie, w warstwie fabularnej, mamy historię zaczerpniętą z kroniki kryminalnej i scenerię małomiasteczkowego świata, ale bohaterowie mówią też fragmentami Ewangelii. Czy to ma dla Pana znaczenie?

Jak jasna cholera ma znaczenie. To jest jednak dramat romantyczny. Büchner pisał te nieponumerowane i rozproszone kartki w pięć lat po Dziadach Mickiewicza! Autor opisuje świat złożony, paradoksalny. Lektura i znajomość Nowego Testamentu ma ogromne znaczenie. Historia Woyzecka i Marii ma ogromne znaczenie! To jest niesłychanie czuły, subtelny i bolesny dopisek! Ona w swojej kobiecości i w swoim poniżeniu – podobnie jak Woyzeck – jest na samym dnie. Maria nie jest nierządnicą, jest po prostu dziwką. I to ona jest wyprowadzona na środek placu, i jest kamieniowana. I to ona przywołuje Ewangelię, a nie ci wszyscy mądrale od etyki i moralności i państwowości. Nie opowiadamy historii prawomyślnej i ku pokrzepieniu serc. To świat ruchomy. To świat, w którym frazy Apokalipsy św. Jana głoszone są przez Mariusza Benoit. Stoi nie na ambonie, ale na krzesełku w trzecim planie, z towarzyszeniem jakiegoś klezmera podgrywającego mu na harmonii. Słychać strzały. Dziwne hymny myśliwskie. Jakieś dziwne wojsko harvesterów, albo wojsko bumelantów z Doniecka, stacjonujące na rubieżach Polski, czyli nigdzie. I w tym świecie Maria i Woyzeck, jakieś kompletnie zagubione głupki, ‘nieczytate’ ‘niepisate’, nagle przywołują Ewangelię. To jest dobrze napisany dramat. Moralitet się szykuje.

Cezary Kosiński (Woyzeck), Ewa Konstancja Bułhak (Kobieta – z brodą), Robert Jarociński (Żołnierz – Zygmunt Żółty Ptak). Fot. Krzysztof BielińskiDramat Büchnera nie został dokończony, jest fragmentaryczny…

To prawda. Büchner dramatu nie ukończył i za życia go nie opublikował. To są luźne kartki i nawet wydawcy tekstu muszą podejmować decyzje zwykle należące do autora, nawet co do kolejności scen. Wydawałoby się, że można komponować, jak się chce, hulaj dusza, piekła nie ma!

Jak więc będzie wyglądała narracja spektaklu?

To swoisty performance. Luźno związane ze sobą sceny, które przenikają się i zawieszają. A także polifonia. Chłodna. Cierpliwa. Chciałbym, aby stopniowo wyłaniał się w niej muzycznie rozumiany rytm i powtarzalność. To wymaga sakramenckiej precyzji. Nic z performance’u rozumianego jako „zróbmy i zobaczmy, co się wydarzy”. W tym sensie można powiedzieć, że narratorem tego spektaklu jest Jan Duszyński i jego Pierwsza Symfonia w wykonaniu Sinfonii Varsovii. Jego powolny pochód dołączających się kolejnych instrumentów i skrajny minimalizm. Odwrotnie rzecz ma się z przestrzenią Andrzeja Witkowskiego. Początkowo zwarta, zamknięta i znacząca, stopniowo rozprasza się. Wielkie ściany starych luster stają się coraz bardziej niepotrzebnymi zastawkami, niepotrzebną dekoracją.
Wspomniałem wcześniej o Woyzecku jako wersji dziwnej baśni Andersena dla dorosłych. Nie wzięło się to znikąd. Autor, wśród galerii dziwnych, epizodycznych postaci ulokował też Babcię, która opowiada dziecku fragmenty dziwnych bajek. Stąd wzięła się myśl, aby wydobyć ją z labiryntu, ulokować na zewnątrz, a jej rozproszone bajki zastąpić akapitami opowiadania Szczęśliwa rodzina, które Andersen napisał w kilka lat po Büchnerze, ale dzisiaj brzmi, jakby napisał je sam autor Woyzecka. Tak więc może wyjść na to, że to Babcia (Sławomira Łozińska) jest narratorką i opowiadaczką tej dziwnej historii.

Na zdjęciach: próby do Woyzecka Georga Büchnera. Fot. Krzysztof Bieliński 
Od góry: 
– Ewa Konstancja Bułhak (Kobieta, Kobieta z Brodą), Piotr Cieplak – reżyser
– Cezary Kosiński (Woyzeck), Zuzanna Saporznikow (Maria)
– Cezary Kosiński (Woyzeck), Ewa Konstancja Bułhak (Kobieta, Kobieta z Brodą), Robert Jarociński (Żołnierz, Zygmunt Żółty Ptak)

Rozmawiała: Monika Mokrzycka-Pokora (materiał własny Teatru; w przypadku publikacji fragmentów prosimy o podanie źródła) 


Strona przedstawienia Woyzeck 

premiera: 15 lutego 2020, godz. 19:00, sala Bogusławskiego

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – odwołane spektakle

  Z przykrością zawiadamiamy, że przedstawienia Barona... 19, 20, 21 i 22 maja zostały odwołane; informujemy o dodatkowym terminie spektaklu 17 maja.

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • PCHŁA SZACHRAJKA | «Блоха Шахрайка»

  Na pokazy Pchły Szachrajki 3 maja zaprosiliśmy dzieci ewakuowane z ogarniętej wojną Ukrainy. 3-го травня ми запросили дітей, евакуйованих із зруйнованої війною України.

 • Repertuar majowy

  Premiera Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Wśród majowych spektakli – Piknik pod Wiszącą Skałą wg Lindsay. 

 • Czerwiec na scenach Narodowego

  Na afiszu m.in. spektakle na podstawie tekstów polskich autorów – Jak być kochaną Brandysa oraz Matka Joanna od Aniołów Iwaszkiewicza. 

 • TEATR DLA SENIORÓW w maju

  W ofercie promocyjnej siedem tytułów, w tym Ułani Rymkiewicza oraz Letnicy Gorkiego. 

 • TEATR DLA STUDENTÓW w maju

  Bilety w promocyjnych cenach na siedem tytułów, wśród propozycji – Jak być kochaną Brandysa i Kilka dziewczyn LaBute’a. 

 • TEATR DLA SENIORÓW w czerwcu

  Seniorzy mogą skorzystać z oferty promocyjnej na siedem tytułów, wśród propozycji – Zemsta nietoperza Straussa i Twórcy obrazów Enquista. 

 • TEATR DLA STUDENTÓW w czerwcu

  Bilety w promocyjnych cenach dla studentów na siedem tytułów – w ofercie m.in. Gombrowiczowski Ślub oraz Skóra węża Urbańskiego. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • 80. urodziny Ewy Wiśniewskiej

  25 kwietnia Ewa Wiśniewska obchodzi 80. urodziny! Jubilatce życzymy pogody ducha, radości, artystycznych zachwytów i kolejnych aktorskich wyzwań. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • Premiery w sezonie 2021/2022

  Przed nami ostatnia premiera sezonu – Maria Stuart Schillera w realizacji Grzegorza Wiśniewskiego 
 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Ranking TEATRU – Narodowy wśród najlepszych!

  Twórcy i spektakle Teatru Narodowego zostali wymienieni w wielu kategoriach ankiety miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021”.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Jarosław Gajewski laureatem Nagrody Ministra

  Jarosław Gajewski otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kategorii „Teatr”. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Sezon 2020/2021 – podsumowanie

  Podsumowujemy sezon 2020/2021. Dziękujemy wszystkim widzom i przyjaciołom Teatru, którzy w tym trudnym czasie okazywali nam bezcenne wsparcie. 

 • PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – recenzje

  Przedstawiamy opinie recenzentów o Pikniku pod Wiszącą Skałą wg Joan Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz.

 • Premiera PIKNIKU POD WISZĄCĄ SKAŁĄ

  Konserwatywna pensja Pani Appleyard i siły świata nadprzyrodzonego – premiera Pikniku pod Wiszącą Skałą w reżyserii Leny Frankiewicz odbyła się 29 maja 2021.

 • Najpierw trzeba zasnąć. Rozmowa z Leną Frankiewicz


  „Trzy dziewczyny ściągają gorsety i wiedzione przez sen wchodzą do Skały – co to znaczy?” – zastanawia się Lena Frankiewicz, reżyserka Pikniku.

 • Recenzje po prapremierze SKÓRY WĘŻA

  Skórę węża autorstwa i w reżyserii Artura Urbańskiego oceniają recenzenci i teatralni blogerzy.


 • Prapremiera SKÓRY WĘŻA

  Artur Urbański przygotował sceniczną interpretację własnego dramatu. Prapremiera Skóry węża odbyła się 27 maja 2021.


 • Wykluczona. Rozmowa z Arturem Urbańskim

  Reżyser o pracy nad dramatem swojego autorstwa. Skóra węża to opowieść o słynnych twórcach: Swinarskim, Brechcie i jego byłej kochance – Ruth Berlau.

 • Recenzenci o ŚNIEGU


  Recenzenci i teatralni blogerzy piszą o Śniegu Przybyszewskiego w reżyserii Anny Gryszkówny.

 • ŚNIEG | Trzeba iść za gwiazdami

  Intensywność relacji, uwikłanie w namiętności, zmaganie z podskórnymi tęsknotami. Premiera Śniegu odbyła się 12 marca 2021.
 • Na początku jest... tęsknota. Rozmowa z Anną Gryszkówną

  „Tęsknota jest uczuciem bliskim każdej z postaci Śniegu” – podkreśla reżyserka Anna Gryszkówna w rozmowie o pracy nad dramatem Przybyszewskiego.
 • Recenzje po premierze TRZECH SIÓSTR

  Odnotowujemy pierwsze recenzje po premierze Trzech sióstr Czechowa w inscenizacji Jana Englerta.


 • TRZY SIOSTRY | Nasze czasy wydadzą się kanciaste

  W spektaklu Jana Englerta sytuacja ogromnieje w intensywności doznań. Czy ucieczka z trywialnej codzienności jest jeszcze możliwa? Na premierę Trzech sióstr zaprosiliśmy 27 lutego 2021.

 • Na grzechy zawsze mamy alibi. Rozmowa z reżyserem

  „Ten dramat idealnie współgra ze współczesnością” – podkreśla Jan Englert, reżyser Czechowowskich Trzech sióstr.

 • Recenzje SONATY JESIENNEJ

  Opinie krytyków o Sonacie jesiennej Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • SONATA JESIENNA. Motywy główne

  Intymny dramat rodzinny, pytania o życiowe i artystyczne spełnienie, międzyludzkie więzy, przemijanie. Premiera Sonaty jesiennej odbyła się 10 października 2020.

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!


 • Recenzje po premierze MATKI JOANNY...

  Pierwsza premiera sezonu 2020/2021 – Matka Joanna od Aniołów Iwaszkiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi w ocenie teatralnych krytyków

 • MATKA JOANNA… | Rozmowa z reżyserem

  „Najważniejszym tematem jest próba zrozumienia doświadczenia mistycznego” – podkreśla Wojciech Faruga, reżyser Matki Joanny od Aniołów Iwaszkiewicza.


 • Świętość i grzech – MATKA JOANNA...

  Doczesność i wieczność, świętość i grzech – perspektywa jest szeroka. Powstał spektakl o granicznych doświadczeniach. Premiera Matki Joanny... odbyła się 5 września 2020.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.


Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj