Aktualności

Sezon 2020/2021 – podsumowanie

Ukłony po premierze Śniegu Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Anny Gryszkówny, 12 marca 2021, scena Studio. Oskar Hamerski (Tadeusz), Patrycja Soliman (Ewa), Marta Wągrocka (Siostra/Makryna), Dominika Kluźniak (Bronka), Henryk Simon (Kazimierz) | fot. Małgorzata Szum / Teatr Narodowy

Podsumowujemy trudny sezon 2020/2021, w którym warunki dyktowała przede wszystkim pandemia. Jednak w tym czasie udało się nam zrealizować aż sześć premier, zorganizowaliśmy również bezpłatne premierowe pokazy online rejestracji spektakli Teatru Narodowego.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim widzom i przyjaciołom Teatru, którzy wielokrotnie okazywali nam bezcenne wsparcie i sprawiali, że, mimo tych szczególnych okoliczności, nigdy nie przestaliśmy wierzyć w sens naszej pracy.

W sezonie 2020/2021 na żywo graliśmy, kiedy tylko pozwalała na to sytuacja związana z pandemią. Pokazaliśmy 195 spektakli, gościliśmy ponad 16 tysięcy widzów. Tradycyjnie wzięliśmy udział w odbywającym się w 2020 roku na przełomie września i października Festiwalu Kultury bez Barier→, przedstawiając Letników→ Gorkiego z napisami i audiodeskrypcją.


Karol Pocheć, Mateusz Kmiecik, Jakub Gawlik, Michalina Łabacz, Mariusz Benoit, Marcin Przybylski, Grzegorz Małecki, Jan Frycz, Dominika Kluźniak. Fot. Krzysztof Bieliński
Scena zbiorowa, centralnie: Mateusz Kmiecik (Aleksiej Fiedotik), Jakub Gawlik (Władimir Rode), Michalina Łabacz (Irina) w Trzech siostrach Antona Czechowa w reżyserii Jana Englerta | premiera w Teatrze Narodowym, w sali Bogusławskiego 27 lutego 2021 | fot. Krzysztof Bieliński

Przygotowaliśmy sześć premier.

W sali Bogusławskiego pokazaliśmy rzecz o niemocy inteligencji – Czechowowskie Trzy siostry→ w reżyserii Jana Englerta oraz opowieść o postkolonialnym porządku i wielu wymiarach tajemnicy – Piknik pod Wiszącą Skałą→ wg Lindsay w inscenizacji Leny Frankiewicz.

Na scenie przy Wierzbowej odbyła się premiera spektaklu, w którym krzyżują się drogi świętości i opętania – Matki Joanny od Aniołów→ Iwaszkiewicza w realizacji Wojciecha Farugi, a także prapremiera dramatu opowiadającego o Ruth Berlau, kochance i współpracowniczce Bertolta Brechta. Skórę węża→ napisał i wyreżyserował Artur Urbański.

Na scenie Studio pokazaliśmy przedstawienie, w którym wiwisekcji poddane zostają dusza artystki i trudne rodzinne relacje – Sonatę jesienną→ Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz spektakl o ludzkich tęsknotach, pożądaniach, miłościach... – młodopolski Śnieg→ Przybyszewskiego na scenę przeniosła Anna Gryszkówna.


Kadr z przedstawienia Dziady w inscenizacji Eimuntasa Nekrošiusa | premiera w Teatrze Narodowym, w sali Bogusławskiego 10 marca 2016 | rejestracja przedstawienia: Michał Januszaniec, 20 marca 2019

Na kanale TEATR NARODOWY-YouTube zrealizowaliśmy bezpłatne premierowe pokazy online rejestracji spektakli. W maju 2020 przedstawiliśmy Mickiewiczowskie Dziady→ w reżyserii litewskiego mistrza teatru, Eimuntasa Nekrošiusa, spektakl, który został ogłoszony wydarzeniem International Online Theatre Festival IOTF’2020. W sezonie 2020/2021 kontynuowaliśmy pokazy online inscenizacji wielkich dzieł romantycznych. Przedstawiliśmy przygotowanego z okazji 250-lecia Teatru Narodowego Kordiana→ Słowackiego w reżyserii Jana Englerta. Oba spektakle prezentowane były z napisami w języku angielskim. Pokazaliśmy także arcydzieło romantyzmu europejskiego – Woyzecka→ Büchnera w reżyserii Piotra Cieplaka.

Widzowie bardzo licznie zaszczycili nas swoją obecnością; do odbiorców z różnych zakątków Polski dołączyli widzowie z Europy i świata. Trzy przedstawienia miały ponad 37 tysięcy wyświetleń, a łączy czas ich oglądania wyniósł niemal 13 i pół tysiąca godzin!


Przypominamy inscenizację Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Kazimierza Kutza | premiera w Teatrze Narodowym 29 maja 1999 | fot. Stefan Okołowicz

Nadal dostępny jest, zrealizowany przez nas w 2020 roku, artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier→ w wykonaniu Aktorów Teatru Narodowego. Cykl przedstawia polską poezję z przestrzeni kilku wieków z utworami Reja, Kochanowskiego, Sępa Szarzyńskiego, Słowackiego, Norwida, Miłosza, Ginczanki, Różewicza… i wielu innych autorów. Przy projekcie współpracowaliśmy z Fundacją Kultury bez Barier, która przygotowała napisy oraz interpretację w polskim języku migowym.

Teatr Narodowy był także partnerem filmowego internetowego projektu scenarzystki i reżyserki Leny Frankiewicz – cyklu AKTORZY/SENIORZY→, na który złożyły się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

Rok 2021 poświęcamy pamięci wielkich polskich pisarzy, których twórczość jest szczególnie ważna dla teatru. W Roku Cypriana Kamila Norwida oraz Roku Tadeusza Różewicza na profilach Teatru w mediach społecznościowych przypominamy wystawienia ich utworów w Teatrze Narodowym.


Zapraszamy do Teatru Narodowego po przerwie wakacyjnej, pierwsze przedstawienie zagramy 28 sierpnia. Wśród propozycji bogatego jesiennego repertuaru sześć premier zrealizowanych w obecnym sezonie – w sumie w sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie na trzech scenach zagramy dla Państwa dwadzieścia siedem tytułów!

Jednocześnie pracujemy nad kolejnymi realizacjami. Jeszcze w czerwcu rozpoczęły się próby do Zamku→ Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza oraz Szekspirowskiego Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie→ w inscenizacji Piotra Cieplaka. Zaplanowaliśmy również Barona Münchhausena dla dorosłych→, prapremierę dramatu Macieja Wojtyszki w reżyserii autora i premierę Schillerowskiej Marii Stuart w realizacji Grzegorza Wiśniewskiego.
 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na 26. Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Premiery sezonu 2021/2022

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich jest Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj