Aktualności

Odszedł Eimuntas Nekrošius

Odszedł Eimuntas Nekrošius, jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych na świecie. W ostatnich latach obdarzył Teatr Narodowy i polską publiczność swoją wyobraźnią, mądrością i sztuką.

Był osobowością, wokół której budowaliśmy naszą teatralną teraźniejszość i przyszłość. Miał rozpocząć w naszym teatrze pracę nad „Królem Learem” i zmarł, zostawiając królestwo bez następcy.

Jan Englert

Eimuntas Nekrošius współpracował z Teatrem Narodowym od 2015 roku. Na naszej scenie wystawił Dziady Adama Mickiewicza (2016) i Ślub Witolda Gombrowicza(2018).

„...jest w tej sekwencji wyborów literackich coś szalenie przekornego. Mickiewicz, który poszukiwał źródeł duchowości w prasłowiańskich gusłach i Gombrowicz, u którego także są kapłani, ale ludzko-ludzcy, którego zdecydowanie nie umarli interesują, ale żywi. Tę sprzeczność zaciera zresztą sam reżyser, umieszczając w materiałach medialnych przedstawienia grafikę przedstawiającą owoc, który grał znaczną rolę w jego Dziadach. Chodzi rzecz jasna o makówkę – powszechnie znaną jako główny składnik opium, zaś na Litwie używaną tradycyjnie jako element pogrzebowego obrządku”. (Szymon Kazimierczak, teatralny.pl.) 

Ostatni raz widzieliśmy go w Wilnie w czasie gościnnych występów z Dziadami.

Na zdjęciu: Eimuntas Nekrošius, Wilno, 29 października 2018 r. Fot. Bartosz Frątczak / IP Wilno


Eimuntas Nekrošius urodził się w 1952 roku w małej miejscowości Pažobris na Żmudzi, w ówczesnej Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej (części ZSRR). W 1978 roku ukończył Wydział Reżyserii w Pań­stwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (obecnie Rosyjska Akademia Sztuki Teatralnej, GITIS) w klasie Andrieja Gonczarowa. Debiutował po powrocie na Litwę w wileńskim Państwowym Teatrze Młodzieżowym inscenizacją sztuki Shelagh Delaney Smak miodu (1977). Uwagę krytyków zwrócił kilka lat później głośnymi przedstawieniami Kwadrat wg Zeka (1980), Pirosmani, Pirosmani wg Korostyliewa (1981), Miłość i śmierć w Weronie wg Antenelisa i Gedy (1982), Dzień dłuższy niż stulecie wg Ajtmatowa (1983).
W 1980 roku Nekrošius został dyrektorem wileńskiego Teatru Młodzieżowego i prowadził tę scenę przez ponad dziesięć lat. Teatr stał się wówczas centrum życia artystycznego i intelektualnego Wilna, miejscem gorących dyskusji, w których brały udział również osoby spoza środowiska teatralnego.
O ile w latach osiemdziesiątych reżyser wystawiał głównie adaptacje prozy, w latach dziewięćdziesiątych skupił się na dramacie, prostota metafory ustąpiła miejsca inscenizacyjnemu skomplikowaniu. Powstały wtedy słynne spektakle Mozart i Salieri. Don Juan. Dżuma wg Puszkina (1994), Trzy siostry Czechowa (1995), Hamlet Shakespeare’a (1997), które stanowią kanon twórczości litewskiego reżysera. To one wprowadziły go na główne sceny europejskie. Reżyser pracował w Austrii, we Włoszech, Izraelu, Rosji, Norwegii, Szwajcarii, Argentynie, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych.
W latach 1992–1998 Nekrošius był dyrektorem Międzynarodowego Litewskiego Festiwalu Teatrów LIFE. W 1998 roku utworzył własny zespół – Meno Fortas. Pierwszym spektaklem granym pod jego szyldem był Hamlet Shakespeare’a (1997), pierwsza z wielkich inscenizacji szekspirowskich  Nekrošiusa. Dwa lata później, w 1999 roku, powstał Makbet, a w 2000 roku Otello.
Na przełomie XX i XXI wieku właśnie twórczość Shakespeare’a, a także Czechowa stały się dla Nekrošiusa głównymi punktami odniesienia. W 2000 roku reżyser inscenizował Mewę (w ramach międzynarodowego programu École des Maîtres na Biennale w Wenecji), dwa lata później Iwanowa w Teatro Argentina w Rzymie, a trzy lata później Wiśniowy sad w Fundacji Stanisławskiego w Moskwie. Po raz pierwszy podjął też pracę w operze: w 2002 roku we Florencji odbyła się premiera Makbeta Verdiego w jego inscenizacji.
Na Litwie reżyser współpracował z Narodowym Teatrem Dramatycznym w Wilnie, gdzie wystawił Boską komedię w 2002 roku i Raj w roku 2013 (oba wg Dantego) oraz z Litewskim Narodowym Teatrem Opery i Baletu, w którym zrealizował Walkirię Wagnera (2007) i Otella Verdiego (2011). Innymi głośnymi inscenizacjami  Nekrošiusa w ostatnich latach były m.in. Pieśń nad pieśniami wg Starego Testamentu (2004), Faust Goethego (2006), Anna Karenina wg Tołstoja (2008), Idiota Dostojewskiego (2009) czy Faust Gounoda (2010).
W Polsce Eimuntas Nekrošius był artystą dobrze znanym, po raz pierwszy przyjechał tu w 1986 roku. Teatr Młodzieżowy prezentował wówczas w Poznaniu, Krakowie i Warszawie przedstawienia Pirosmani, Pirosmani, Wujaszka Wanię, Precz kostucho na zawsze precz. W latach dziewięćdziesiątych reżyser regularnie pojawiał się na toruńskim festiwalu Kontakt. Tam można było obejrzeć jego Kwadrat, spektakl Mozart i Salieri, Trzy siostry, Hamleta, Makbeta i Otella. Był również gościem takich festiwali, jak Nowa Klasyka Europy w Łodzi, Konfrontacje Teatralne w Lublinie, Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, Bydgoski Festiwal Operowy. W 1997 roku otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez pismo „Teatr”, jako jedyny do dziś zagraniczny reżyser w historii tego wyróżnienia. W 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wyreżyserował operę Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher.
Na naszej scenie w 2016 roku w sezonie jubileuszowym 250-lecia Teatru Narodowego wystawił Dziady Adama Mickiewicza, a ponad dwa lata później – w czerwcu 2018 roku odbyła się premiera Gombrowiczowskiego Ślubu, który okazał się ostatnim przedstawieniem reżysera

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Repertuar majowy

  Premiera Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Wśród majowych spektakli – Piknik pod Wiszącą Skałą wg Lindsay. 

 • Czerwiec na scenach Narodowego

  Na afiszu m.in. spektakle na podstawie tekstów polskich autorów – Jak być kochaną Brandysa oraz Matka Joanna od Aniołów Iwaszkiewicza. 

 • TEATR DLA SENIORÓW w maju

  W ofercie promocyjnej siedem tytułów, w tym Ułani Rymkiewicza oraz Letnicy Gorkiego. 

 • TEATR DLA STUDENTÓW w maju

  Bilety w promocyjnych cenach na siedem tytułów, wśród propozycji – Jak być kochaną Brandysa i Kilka dziewczyn LaBute’a. 

 • TEATR DLA SENIORÓW w czerwcu

  Seniorzy mogą skorzystać z oferty promocyjnej na siedem tytułów, wśród propozycji – Zemsta nietoperza Straussa i Twórcy obrazów Enquista. 

 • TEATR DLA STUDENTÓW w czerwcu

  Bilety w promocyjnych cenach dla studentów na siedem tytułów – w ofercie m.in. Gombrowiczowski Ślub oraz Skóra węża Urbańskiego. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • 80. urodziny Ewy Wiśniewskiej

  25 kwietnia Ewa Wiśniewska obchodzi 80. urodziny! Jubilatce życzymy pogody ducha, radości, artystycznych zachwytów i kolejnych aktorskich wyzwań. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Ranking TEATRU – Narodowy wśród najlepszych!

  Twórcy i spektakle Teatru Narodowego zostali wymienieni w wielu kategoriach ankiety miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021”.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Jarosław Gajewski laureatem Nagrody Ministra

  Jarosław Gajewski otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kategorii „Teatr”. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Sezon 2020/2021 – podsumowanie

  Podsumowujemy sezon 2020/2021. Dziękujemy wszystkim widzom i przyjaciołom Teatru, którzy w tym trudnym czasie okazywali nam bezcenne wsparcie. 

 • PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – recenzje

  Przedstawiamy opinie recenzentów o Pikniku pod Wiszącą Skałą wg Joan Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz.

 • Premiera PIKNIKU POD WISZĄCĄ SKAŁĄ

  Konserwatywna pensja Pani Appleyard i siły świata nadprzyrodzonego – premiera Pikniku pod Wiszącą Skałą w reżyserii Leny Frankiewicz odbyła się 29 maja 2021.

 • Najpierw trzeba zasnąć. Rozmowa z Leną Frankiewicz


  „Trzy dziewczyny ściągają gorsety i wiedzione przez sen wchodzą do Skały – co to znaczy?” – zastanawia się Lena Frankiewicz, reżyserka Pikniku.

 • Recenzje po prapremierze SKÓRY WĘŻA

  Skórę węża autorstwa i w reżyserii Artura Urbańskiego oceniają recenzenci i teatralni blogerzy.


 • Prapremiera SKÓRY WĘŻA

  Artur Urbański przygotował sceniczną interpretację własnego dramatu. Prapremiera Skóry węża odbyła się 27 maja 2021.


 • Wykluczona. Rozmowa z Arturem Urbańskim

  Reżyser o pracy nad dramatem swojego autorstwa. Skóra węża to opowieść o słynnych twórcach: Swinarskim, Brechcie i jego byłej kochance – Ruth Berlau.

 • Recenzenci o ŚNIEGU


  Recenzenci i teatralni blogerzy piszą o Śniegu Przybyszewskiego w reżyserii Anny Gryszkówny.

 • ŚNIEG | Trzeba iść za gwiazdami

  Intensywność relacji, uwikłanie w namiętności, zmaganie z podskórnymi tęsknotami. Premiera Śniegu odbyła się 12 marca 2021.
 • Na początku jest... tęsknota. Rozmowa z Anną Gryszkówną

  „Tęsknota jest uczuciem bliskim każdej z postaci Śniegu” – podkreśla reżyserka Anna Gryszkówna w rozmowie o pracy nad dramatem Przybyszewskiego.
 • Recenzje po premierze TRZECH SIÓSTR

  Odnotowujemy pierwsze recenzje po premierze Trzech sióstr Czechowa w inscenizacji Jana Englerta.


 • TRZY SIOSTRY | Nasze czasy wydadzą się kanciaste

  W spektaklu Jana Englerta sytuacja ogromnieje w intensywności doznań. Czy ucieczka z trywialnej codzienności jest jeszcze możliwa? Na premierę Trzech sióstr zaprosiliśmy 27 lutego 2021.

 • Na grzechy zawsze mamy alibi. Rozmowa z reżyserem

  „Ten dramat idealnie współgra ze współczesnością” – podkreśla Jan Englert, reżyser Czechowowskich Trzech sióstr.

 • Recenzje SONATY JESIENNEJ

  Opinie krytyków o Sonacie jesiennej Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • SONATA JESIENNA. Motywy główne

  Intymny dramat rodzinny, pytania o życiowe i artystyczne spełnienie, międzyludzkie więzy, przemijanie. Premiera Sonaty jesiennej odbyła się 10 października 2020.

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!


 • Recenzje po premierze MATKI JOANNY...

  Pierwsza premiera sezonu 2020/2021 – Matka Joanna od Aniołów Iwaszkiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi w ocenie teatralnych krytyków

 • MATKA JOANNA… | Rozmowa z reżyserem

  „Najważniejszym tematem jest próba zrozumienia doświadczenia mistycznego” – podkreśla Wojciech Faruga, reżyser Matki Joanny od Aniołów Iwaszkiewicza.


 • Świętość i grzech – MATKA JOANNA...

  Doczesność i wieczność, świętość i grzech – perspektywa jest szeroka. Powstał spektakl o granicznych doświadczeniach. Premiera Matki Joanny... odbyła się 5 września 2020.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.


Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj