Aktualności
ODTWARZANIE REDUTY | „Czupurek” Hertza | czytanie 17 czerwca
07/06/2019
Zapraszamy na kolejny wieczór z cyklu ODTWARZANIE REDUTY organizowanego przez Muzeum Teatralne we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym.

W programie znalazły się teatralizowane czytania sztuk z repertuaru warszawskiej pierwszej Reduty:
Uciekła mi przepióreczka i Ponad śnieg bielszym się stanę Stefana Żeromskiego,
W małym domku Tadeusza Rittnera,
Czupurek Benedykta Hertza,
Papierowy kochanek
Jerzego Szaniawskiego,
Pastorałka Leona Schillera.
Cykl ODTWARZANIE REDUTY.
Czytaj więcej→
Widownia Teatru Reduta w Salach Redutowych Teatru Wielkiego, 1919 r. Projekt: Sławomir Szondelmajer
Reduta w pierwszym warszawskim etapie swojego istnienia (od listopada 1919 do maja 1924) działała w Salach Redutowych Teatru Wielkiego, obecnie w tych przestrzeniach pracuje Muzeum Teatralne. Po stu latach, te same słowa – „spełniane” niegdyś przez aktorów Reduty – brzmią w tej samej, niezmienionej przestrzeni Sal Redutowych w wykonaniu współczesnych artystów.
Czytania sztuk były w Reducie stałym elementem wzbogacania wyobraźni artystycznej i intelektualnego, duchowego wyposażenia członków wspólnoty, a skupiona i pogłębiona interpretacyjnie lektura w trakcie prób do spektakli (do której przywiązywano ogromną wagę) miała prowadzić według redutowego określenia do „odszukiwania pulsującej mocy źródła”.
Następny wieczór z cyklu ODTWARZANIE REDUTY – czytanie Czupurka Benedykta Hertza
17 czerwca, godz. 17:00
Czupurka, satyryczną bajkę Benedykta Hertza, wystawiła Reduta w 1922 roku – jak pisała prasa – „z najwyższą starannością i artyzmem”. Premierę tego spektaklu dla dzieci i dla dorosłych można uznać za pierwszą w Polsce realizację koncepcji „teatru familijnego” tworzonego w atmosferze ogromnego zaangażowania twórczego całego zespołu.
Na tle dotychczasowej praktyki teatrów wystawiających przedstawienia dla dzieci (głównie szopki i jasełka) spektakl był zaskakującą nowością, a jednocześnie wzorcowym pokazem metod redutowych, o co zadbał młody reżyser spektaklu Antoni Piekarski wspomagany przez Juliusza Osterwę, Stefana Jaracza i Mieczysława Limanowskiego. Tytułową rolę zagrał Witold Zdzitowiecki, a popisową niemą rolę koguta – Stefan Jaracz. Widowisko pełne muzyki i tańca zachwycało choreografią Janiny Mieczyńskiej i Haliny Hulanickiej, dowcipnymi kostiumami Kazimierza Grussa oraz dekoracjami Witolda Miałkowskiego.

Zapraszamy całe rodziny,
wszystkie pokolenia!
Wejściówki są dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w cenie 1 zł.
OBSADA:
Czupurek – Maciej Zalewski
Kwoka – Iwona Szczęsna
Kogut – Piotr Damulewicz
Kaczka – Magdalena Kiszko-Dojlidko
Gęś, Sroka – Magdalena Dąbrowska
Indyczka / Ara de Kakadu
– Kamila Wróbel-Malec
Przybłęda – Agata Soboczyńska
Bażant Złoty – Błażej Piotrowski
Pies Murat – Karol Smaczny
Żabor Kapelmistrz – Marcin Nagnajewicz