Prapremiera: 29 maja 2004
Tytuł: Błądzenie 
według Witolda Gombrowicza
Reżyseria:
Jerzy Jarocki

Scena: scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego
Czas trwania: 3 godz. 50 min
2 przerwy

Błądzenie

Sceniczna opowieść o Witoldzie Gombrowiczu, w której Jerzy Jarocki śledzi nie tyle jego życiorys, ile duchową biografię. W wybranych przez siebie utworach szuka śladów Gombrowiczowskich zmagań z własną tożsamością; czasem śmiesznych, a czasem dramatycznych walk o godne miejsce własnego „ja” pomiędzy ludźmi. Na tym przykładzie Jarocki ukazuje kruchość i zagadkowość losu człowieka, zawieszonego, wedle słów samego Gombrowicza, między Młodym a Bogiem.

scenariusz i reżyseria: Jerzy Jarocki
scenografia: Andrzej Witkowski
muzyka: Stanisław Radwan
choreografia i ruch sceniczny: Iwona Runowska, Jacek Badurek
światło: Mirosław Poznański

Nagrody:

2004 – Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2003/04 dla Mariusza Bonaszewskiego za role Józia, Księcia Filipa, Szarma, Witolda II.
2005 – Nagroda Specjalna dla Jerzego Jarockiego za próbę syntezy dzieła Witolda Gombrowicza na XXX Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”.
2004 – Feliks Warszawski dla Jerzego Jarockiego za reżyserię.
2004 – Feliks Warszawski w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska” dla Ewy Wiśniewskiej za role Cioci, Królowej Małgorzaty, Hrabiny i Matki.
2004 – nominacja do Feliksa Warszawskiego w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska” dla Małgorzaty Kożuchowskiej za role Alicji, Albertynki i Rity.
2004 – nominacja do Feliksa Warszawskiego w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola męska” dla Mariusza Bonaszewskiego za role Józia, Księcia Filipa, Szarma i Witolda II.
2004 – nominacja do Feliksa Warszawskiego w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola męska” dla Ignacego Gogolewskiego za role Ojca, Konstantego, Hrabiego i Króla Ignacego.
2004 – nominacja do Feliksa Warszawskiego w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola męska” dla Grzegorza Małeckiego za rolę Walka.

Obsada:

część I Małoszyce

Dziewictwo
Paweł Marcin Przybylski
Alicja Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)
Józio Mariusz Bonaszewski

Korekta i proroctwo
Józio Mariusz Bonaszewski
Witold III Jan Englert

Próba bra-tania
Józio Mariusz Bonaszewski
Służąca Anna Gryszkówna
Ciocia Ewa Wiśniewska (gościnnie)
Miętus Łukasz Lewandowski
Konstanty Ignacy Gogolewski
Zygmunt Jarosław Gajewski
Zosia Kamilla Baar (gościnnie)
Franciszek Czesław Lasota (gościnnie)
Walek Grzegorz Małecki
Marcysia Beata Ścibakówna
Gajowy Jacek Mikołajczak
Chłopi Anna Gryszkówna, Anna Ułas, Bartłomiej Bobrowski / Paweł Tołwiński (od 16 kwietnia 2009), Sławomir Federowicz, Jacek Jarosz (gościnnie), Jacek Mikołajczak

Ofiara formy
Cyryl Łukasz Lewandowski
Książę Filip Mariusz Bonaszewski
Iwona Dorota Landowska
Król Ignacy Ignacy Gogolewski
Królowa Małgorzata Ewa Wiśniewska (gościnnie)
Iza Beata Ścibakówna
Szambelan Marek Barbasiewicz
Inocenty Jarosław Gajewski
Walenty Grzegorz Małecki
Dwór Kamilla Baar (gościnnie), Anna Gryszkówna, Sylwia Nowiczewska (prem.) / Magdalena Warzecha, Anna Ułas, Bartłomiej Bobrowski / Paweł Tołwiński (od 16 kwietnia 2009), Sławomir Federowicz, Jacek Jarosz (gościnnie), Jacek Mikołajczak

część II Buenos Aires

Tu ciało doskwiera
Albertynka Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)
Albert Marcin Przybylski
Szarm Mariusz Bonaszewski
Hrabia Ignacy Gogolewski
Hrabina Ewa Wiśniewska (gościnnie)
Proboszcz Marek Barbasiewicz
Prof. Dyzgust Jacek Mikołajczak
Cesarz Jan Englert
Adiutant Jarosław Gajewski
Modelki Kamilla Baar (gościnnie), Anna Gryszkówna, Sylwia Nowiczewska (prem.) / Magdalena Warzecha, Beata Ścibakówna, Anna Ułas
Panowie Bartłomiej Bobrowski / Paweł Tołwiński (od 16 kwietnia 2009), Sławomir Federowicz, Jacek Jarosz (gościnnie), Czesław Lasota (gościnnie)
Witold II Mariusz Bonaszewski
Witold I Marcin Przybylski
Witold III Jan Englert

Weil i metafizyka
Witold II Mariusz Bonaszewski
Simone Weil Dorota Landowska

część III Vence

Powrót
Witold II Mariusz Bonaszewski
Witold III Jan Englert
Witold I Marcin Przybylski

Rodzina – koszmar senny
Matka Ewa Wiśniewska (gościnnie)
Ojciec Ignacy Gogolewski
Janusz Jarosław Gajewski
Jerzy Łukasz Lewandowski
Rena Kamilla Baar (gościnnie)
Witold III Jan Englert
Krysia Beata Ścibakówna
Policjant Sławomir Federowicz
Prokurator Jacek Jarosz (gościnnie) / Jacek Różański (od 9 stycznia 2010)
Dr Marinow Jacek Mikołajczak
Rita Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)

Schopenhauer
Witold III Jan Englert
Rita Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)

Kant – Operetka – Ślub
Witold III Jan Englert
Dominique Grzegorz Małecki
Maria Sylwia Nowiczewska (prem.) / Magdalena Warzecha
Rita Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)
Bohdan Bartłomiej Bobrowski / Paweł Tołwiński (od 16 kwietnia 2009)
Pan Fouledeau Jacek Jarosz (gościnnie) / Philippe Chauvin (od 9 stycznia 2010)
Komendant komisariatu policji Marek Barbasiewicz

Heidegger i drogi Sjöberg
Rita Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)
Maria Sylwia Nowiczewska (prem.) / Magdalena Warzecha
Witold III Jan Englert
Dominique Grzegorz Małecki
Bohdan Bartłomiej Bobrowski / Paweł Tołwiński (od 16 kwietnia 2009)
Charlotta Anna Ułas
Kucharka Anna Gryszkówna

Ręka kelnera
Witold III Jan Englert
Kelner Czesław Lasota (gościnnie)
Asmo Sławomir Federowicz
Goma Piotr Wojewódzki / Philippe Chauvin (od 9 stycznia 2010)
Hrabina Ewa Wiśniewska (gościnnie)
Albertynka Małgorzata Kożuchowska (gościnnie)
Albert Marcin Przybylski

zespół instrumentalny pod kierunkiem Mirosława Jastrzębskiego
saksofon: Michał Kulenty (prem.) / Mariusz „Fazi” Mielczarek
puzon: Łukasz Hodor / Leopold Sułkowski / Piotr Wróbel (prem.)
skrzypce: Stanisław Tomanek / Marek Zebura (prem.)
altówka: Artur Rozmysłowicz / Dariusz Wachnik (prem.)
wiolonczela: Marek Jankowski / Marek Karwowski (prem.)
perkusja: Wojciech Kowalewski (prem.) / Monika Szulińska

gitara: Marek Walawender

Jerzy Jarocki wykorzystał następujące utwory Witolda Gombrowicza: Dziewictwo; Ferdydurke; Iwona, księżniczka Burgunda; Testament. Rozmowy z Dominique de Roux; Dzienniki; Operetka I; Historia; Przewodnik po filozofii w sześć godzin i kwadrans (Cours de philosophie en six heures un quart w tłumaczeniu Bohdana Barana). Ponadto: fragment książki Rity Gombrowicz Gombrowicz w Europie 1963–1969 (Gombrowicz en Europe. Témoignages et documents 1963–1969 w przekładzie Oskara Hedemanna oraz Maryny Ochab, Julii Juryś, Wojciecha Karpińskiego, Jerzego Jarzębskiego); fragmenty Listu pożegnalnego do ojca JM Perrin, dominikanina, 1942 Simone Weil (Lettre au père Perrin w przekładzie Czesława Miłosza).

 

Realizatorzy:

  • przygotowanie muzyczne: Mirosław Jastrzębski
  • asystenci reżysera: Anna Turowiec, Piotr Wojewódzki
  • asystentki scenografa: Jadwiga Michalska, Anita Trzaskowska
  • realizatorzy światła: Zbigniew Magdziarski, Zbigniew Szulim, Korneliusz Wieczorek
  • realizatorzy dźwięku: Maciej Rybicki, Marek Wojtulanis
  • inspicjent: Adam Borkowski
    suflerka: Jolanta Szydłowska




Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj